2023 - 2024 Tennis - Boy's Alignments

Division I (62 teams)

Division II (38 teams)

Division II - Section I (6 teams)

Team Changes
Glendale
Independence Was Division I Section I.
Ironwood
Paradise Valley
Washington
Willow Canyon

Division II - Section II (3 teams)

Team Changes
Cactus Shadows
Flagstaff
Notre Dame Prep

Division II - Section III (4 teams)

Team Changes
Buckeye Union
Kofa
Lake Havasu
Paradise Honors

Division II - Section IV (6 teams)

Team Changes
Canyon View
Desert Edge
Raymond S. Kellis
Sierra Linda
Verrado
Westview

Division II - Section V (4 teams)

Team Changes
ALA - Gilbert North
AZ College Prep
Eastmark
Seton Catholic Prep

Division II - Section VI (6 teams)

Team Changes
Arcadia
Betty H. Fairfax
Coronado
McClintock
Metro Tech
St. Mary's

Division II - Section VII (4 teams)

Team Changes
Amphitheater
Catalina Foothills
Ironwood Ridge
Mountain View Marana

Division II - Section VIII (4 teams)

Team Changes
Buena
Cholla
Nogales
Rio Rico

Division II - Unassigned (1 teams)

Division Section Team Changes
Division II N/A Desert Sunrise

Division III (38 teams)

Division III - Section I (6 teams)

Team Changes
Benson
Morenci
Pima
Safford
Thatcher
Willcox

Division III - Section II (7 teams)

Team Changes
Andrada Polytechnic
Palo Verde Magnet
Pusch Ridge
Sabino
Santa Cruz Valley
Santa Rita
Tanque Verde

Division III - Section III (2 teams)

Team Changes
St. Augustine
Tombstone

Division III - Section IV (7 teams)

Team Changes
Chandler Prep
Coolidge
Florence
Gilbert Christian
Gilbert Classical
Miami
San Tan Foothills

Division III - Section V (5 teams)

Team Changes
BASIS Phoenix
Highland Prep
Rancho Solano Prep
Scottsdale Prep
Veritas Prep

Division III - Section VI (2 teams)

Team Changes
Kingman
Page

Division III - Section VII (7 teams)

Team Changes
ALA - West Foothills
Glendale Prep
Odyssey Institute
Phoenix Country Day
Scottsdale Christian
St. John Paul II
Yuma Catholic

Division III - Unassigned (2 teams)

Division Section Team Changes
Division III N/A Benjamin Franklin
Division III N/A Crismon

Unassigned (45 teams)

Division Section Team Changes
Division III Section IV Agua Fria
Division III Section VII Antelope Union
Division III Section VI Anthem Prep
Division III Section V Apache Junction
Division III Section II Barry Goldwater
Division III Section VI Basis Flagstaff
Division III Section II Bradshaw Mountain
Division III Section IV Cactus
Division III Section VII Canyon Del Oro
Division III Section V Cicero Prep
Division III Section V Combs
Division III Section I Cortez
Division III Section II Deer Valley
Division III Section III Desert Christian
Division III Section VIII Douglas
Division III Section I Duncan
Division III Section IV Dysart
Division III Section III Estrella Foothills
Division III Section VII Flowing Wells
Division III Section I Greenway
Division III Section III Lee Williams
Division III Section V Lincoln Prep
Division III Section III Lourdes Catholic
Division III Section V Marcos de Niza
Division III Section V Mesquite
Division III Section II Mingus Union
Division III Section I Moon Valley
Division III Section III Patagonia Union
Division III Section IV Peoria
Division III Section V Poston Butte
Division III Section II Prescott
Division III Section VIII Pueblo
Division III Section VI Saguaro
Division III Section VIII Sahuarita
Division III Section VII Sahuaro
Division III Section VII Salpointe Catholic
Division III Section I Shadow Mountain
Division III Section III St. David
Division III Section VI Tempe
Division III Section III The Gregory School
Division III Section I Thunderbird
Division III Section V Valley Lutheran
Division III Section III Valley Union
Division III Section VIII Walden Grove
Division III Section III Yuma