Recommended Guidelines for Return to Activity

AIA's Executive Board has endorsed guidelines in preparation for potential return to competition in the fall.

Return to Activity Guidelines

2020 - 2022 Wrestling - Boys Alignments

Division I (48 teams)

Division I - Section I (12 teams)

Team Changes
Basha
Corona del Sol
Highland
Kofa
Marana
Maricopa
Perry
Red Mountain
Rincon/University
Skyline
Sunnyside
Tucson

Division I - Section II (12 teams)

Team Changes
Alhambra
Carl Hayden
Cesar Chavez
Desert Vista
Hamilton
Maryvale
Millennium
Mountain Pointe
Mountain View, Mesa
North
South Mountain
Trevor G. Browne

Division I - Section III (12 teams)

Team Changes
Brophy Prep
Chaparral
Cibola
Desert Ridge
Dobson
Horizon
Independence
Mesa
Pinnacle
Queen Creek
Sunnyslope
Westwood

Division I - Section IV (12 teams)

Team Changes
Boulder Creek
Chandler
Copper Canyon
Liberty
Mountain Ridge
San Luis
Sandra Day O'Connor
Shadow Ridge
Tolleson Union
Valley Vista
West Point
Westview

Division II (48 teams)

Division II - Section I (13 teams)

Team Changes
Agua Fria
Buckeye Union
Canyon View
Central
Desert Edge
Gila Ridge
La Joya Community
Lake Havasu
Raymond S. Kellis
Sierra Linda
Verrado
Willow Canyon
Youngker

Division II - Section II (12 teams)

Team Changes
Apollo
Cactus Shadows
Centennial
Desert Mountain
Dysart
Flagstaff
Glendale
Ironwood
North Canyon
Paradise Valley
Sunrise Mountain
Washington

Division II - Section III (12 teams)

Team Changes
Arcadia
Betty H. Fairfax
Camelback
Campo Verde
Casa Grande
Casteel
Gilbert
Higley
McClintock
Tempe
Vista Grande
Williams Field

Division II - Section IV (11 teams)

Team Changes
Buena
Catalina Foothills
Cholla
Cienega
Desert View
Flowing Wells
Ironwood Ridge
Mountain View Marana
Nogales
Pueblo Magnet
Sahuaro

Division III (50 teams)

Division III - Section I (13 teams)

Team Changes
Barry Goldwater
Bradshaw Mountain
Cactus
Chino Valley
Deer Valley
Estrella Foothills
Kingman
Lee Williams
Mohave
Odyssey Institute
Peoria
Prescott
Yuma

Division III - Section II (12 teams)

Team Changes
American Leadership Academy - Gilbert North
American Leadership Academy - Ironwood
American Leadership Academy - QC
Apache Junction
Blue Ridge
Combs
Eastmark
Payson
Poston Butte
San Tan Foothills
Show Low
Snowflake

Division III - Section III (12 teams)

Team Changes
AZ College Prep
Coconino
Coronado
Cortez
Greenway
Marcos de Niza
Mesquite
Mingus Union
Moon Valley
Notre Dame Prep
Shadow Mountain
Thunderbird

Division III - Section IV (13 teams)

Team Changes
Amphitheater
Canyon Del Oro
Coolidge
Douglas
Empire
Florence
Palo Verde Magnet
Rio Rico
Sabino
Safford
Sahuarita
Salpointe Catholic
Walden Grove

Division IV (59 teams)

Division IV - Section I (14 teams)

Team Changes
Antelope Union
Arizona Lutheran
Bourgade Catholic
Camp Verde
Mayer
Northland Prep
Northwest Christian
Parker
Phoenix Christian
River Valley
San Pasqual
Tohono O'Odham
Wickenburg
Yuma Catholic

Division IV - Section II (17 teams)

Team Changes
Chinle Was Division III Section II. Moved to Division IV Section II by appeal (Successful AIA Executive Board Appeal.)
Ganado
Greyhills Academy
Holbrook
Hopi
Joseph City
Many Farms
Monument Valley
Page Was Division III Section III. Moved to Division IV Section II by appeal (Successful AIA Executive Board Appeal)
Pinon
Red Mesa
Rock Point
Shonto Prep
St. Johns
Tuba City
Window Rock
Winslow

Division IV - Section III (14 teams)

Team Changes
Alchesay
Benjamin Franklin
Chandler Prep
Fountain Hills
Hayden
Miami
Mogollon
Round Valley
Santa Cruz Valley
Sequoia Pathway
Seton Catholic Prep
St. Augustine
Tempe Prep
Valley Christian

Division IV - Section IV (14 teams)

Team Changes
Benson
Bisbee
Catalina
Globe
Mica Mountain
Morenci Jr./Sr.
Pima
San Carlos
San Manuel Jr./Sr.
Santa Rita
St. David
Thatcher
Tombstone
Willcox