2018 - 2020 Track - Girl's Alignments

Division I (38 teams)

Team Changes
Alhambra
Basha
Boulder Creek
Cesar Chavez
Chandler
Chaparral Was Division II .
Cibola
Copper Canyon
Corona del Sol
Desert Ridge
Desert Vista
Dobson
Hamilton
Highland
Kofa
La Joya Community
Liberty Was Division II .
Maryvale
Mesa
Mountain Pointe
Mountain Ridge
Mountain View, Mesa
North
Perry
Pinnacle
Queen Creek Was Division II .
Red Mountain
San Luis
Sandra Day O'Connor
Shadow Ridge Was Division II .
Skyline
Tolleson Union
Trevor G. Browne
Tucson
Valley Vista
Westview
Westwood
Xavier Prep

Division II (59 teams)

Team Changes
Agua Fria
Apollo
Arcadia
Barry Goldwater
Betty H. Fairfax
Buena
Cactus Shadows
Camelback
Campo Verde
Canyon Del Oro
Carl Hayden
Casa Grande
Casteel Was Division III .
Catalina Foothills
Centennial
Central Was Division I .
Cholla
Cienega
Deer Valley
Desert Edge
Desert Mountain Was Division I .
Desert View
Dysart
Empire Was Division III .
Flagstaff
Flowing Wells
Gila Ridge
Gilbert Was Division I .
Glendale
Higley
Horizon Was Division I .
Independence
Ironwood
Ironwood Ridge
Lake Havasu
Marana
Maricopa
McClintock
Mesquite
Millennium Was Division I .
Mountain View Marana
Nogales
North Canyon
Notre Dame Prep
Paradise Valley
Pueblo Magnet
Raymond S. Kellis
Rincon/University Was Division I .
Sahuaro
Sierra Linda
South Mountain
Sunnyside Was Division I .
Sunnyslope
Sunrise Mountain
Tempe
Verrado
Washington
Williams Field
Willow Canyon

Division III (69 teams)

Team Changes
AZ College Prep Was Division IV .
American Leadership Academy - Gilbert
American Leadership Academy - QC
American Leadership Academy – Ironwood
Amphitheater
Apache Junction
Benjamin Franklin
Blue Ridge
Bourgade Catholic Was Division IV .
Bradshaw Mountain Was Division II .
Buckeye Union
Cactus
Canyon View
Catalina
Chinle
Chino Valley
Coconino
Combs
Coolidge
Coronado
Cortez
Douglas
Estrella Foothills
Florence
Fountain Hills
Ganado
Gilbert Christian Was Division IV .
Greenway
Holbrook
Horizon Honors Was Division IV .
Kingman
Kingman Academy
Lee Williams
Marcos de Niza Was Division II .
Mingus Union
Mohave
Monument Valley
Moon Valley
North Pointe Prep
Odyssey Institute
Page
Palo Verde Magnet
Payson
Peoria
Poston Butte Was Division II .
Prescott Was Division II .
Rio Rico
River Valley
Sabino
Safford
Saguaro
Sahuarita
Salpointe Catholic
San Tan Foothills Was Division IV .
Seton Catholic Prep
Shadow Mountain
Show Low
Snowflake
St. Mary's
Thunderbird
Tuba City
Vista Grande Was Division II .
Walden Grove
Wickenburg
Window Rock
Winslow
Youngker Was Division II .
Yuma
Yuma Catholic

Division IV (74 teams)

Team Changes
ASDB
Academy of Tucson
Alchesay
Anthem Prep
Arete Prep
Arizona Lutheran
Baboquivari
Benson
Bisbee
Bowie/San Simon
Camp Verde
Chandler Prep
Cibecue
Cicero Prep
Desert Christian
Fredonia
Gilbert Classical
Glendale Prep
Globe Was Division III .
Grand Canyon
Green Fields
Greyhills Academy
Hopi
Immaculate Heart
Joseph City
Joy Christian School
Many Farms
Mayer
Mingus Mountain
Mogollon
Morenci Jr./Sr.
North Phoenix Preparatory
Northland Prep
Northwest Christian
PDSD
Parker
Phoenix Christian
Pima
Pinon
Pusch Ridge
Ray
Red Mesa
Red Valley-Cove
Rock Point
Round Valley
Salome
San Carlos
San Manuel Jr./Sr.
San Pasqual
Santa Cruz Valley
Santa Rita Was Division III .
Scottsdale Christian
Scottsdale Prep
Sedona Red Rock
Seligman
Shonto Prep
St. Augustine
St. David
St. Johns
St. Michael
Telesis Preparatory
Tempe Prep
Thatcher
The Gregory School
Tohono O'Odham
Tombstone
Tonopah Valley
Trivium Prep
Valley (Sanders)
Valley Christian
Valley Lutheran
Valley Union
Veritas Prep
Willcox