COVID-19

AIA Executive Board: AIA sports at all levels are cancelled for the remainder of the school year.

AIA Coronavirus Information

2020 - 2022 Tennis - Girl's Alignments

Division I (60 teams)

Division I - Southwest (9 teams)

Team Changes
Copper Canyon
La Joya Community
Millennium
Shadow Ridge
Tolleson Union
Valley Vista
West Point
Westview
Willow Canyon

Division I - Desert Valley (8 teams)

Team Changes
Boulder Creek
Chaparral
Desert Mountain
Horizon
Liberty
Mountain Ridge
Pinnacle
Sandra Day O'Connor

Division I - Metro (8 teams)

Team Changes
Alhambra
Camelback
Carl Hayden
Cesar Chavez
Maryvale
North
South Mountain
Trevor G. Browne

Division I - Northwest (4 teams)

Team Changes
Apollo
Ironwood
Sunnyslope
Sunrise Mountain

Division I - Central (8 teams)

Team Changes
Campo Verde
Corona del Sol
Desert Ridge
Desert Vista
Gilbert
Highland
Mountain Pointe
Queen Creek

Division I - East Valley (6 teams)

Team Changes
Dobson
Mesa
Mountain View, Mesa
Red Mountain
Skyline
Westwood

Division I - Tucson (6 teams)

Team Changes
Buena
Desert View
Marana
Rincon/University
Sunnyside
Tucson

Division I - Premier (6 teams)

Team Changes
Basha
Casteel
Chandler
Hamilton
Perry
Xavier Prep

Division I - Yuma (5 teams)

Team Changes
Cibola
Gila Ridge
Kofa
Maricopa
San Luis

Division II (69 teams)

Division II - Section I (10 teams)

Team Changes
Cortez
Glendale
Greenway
Independence Was Division I Northwest. Moved to Division II Section I by appeal (Successful AIA Executive Board appeal.)
Moon Valley
North Canyon
Paradise Valley
Shadow Mountain
Thunderbird
Washington

Division II - Section II (9 teams)

Team Changes
Barry Goldwater
Bradshaw Mountain
Cactus Shadows
Coconino
Deer Valley
Flagstaff
Mingus Union
Notre Dame Prep
Prescott

Division II - Section III (6 teams)

Team Changes
Buckeye Union
Estrella Foothills
Lake Havasu
Lee Williams
Youngker
Yuma

Division II - Section IV (10 teams)

Team Changes
Agua Fria
Cactus
Canyon View
Centennial
Desert Edge
Dysart
Peoria
Raymond S. Kellis
Sierra Linda
Verrado

Division II - Section V (10 teams)

Team Changes
Apache Junction
Casa Grande
Combs
Higley
Marcos de Niza
Mesquite
Poston Butte
Seton Catholic Prep
Vista Grande
Williams Field

Division II - Section VI (9 teams)

Team Changes
Arcadia
Betty H. Fairfax
Central
Coronado
McClintock
Metro Tech
Saguaro
St. Mary's
Tempe

Division II - Section VII (7 teams)

Team Changes
Canyon Del Oro
Catalina Foothills
Flowing Wells
Ironwood Ridge
Mountain View Marana
Sahuaro
Salpointe Catholic

Division II - Section VIII (7 teams)

Team Changes
Amphitheater
Cholla
Douglas
Nogales
Pueblo Magnet
Sahuarita
Walden Grove

Division III (59 teams)

Division III - Section I (7 teams)

Team Changes
Benson
Duncan
Morenci Jr./Sr.
Pima
Safford
Thatcher
Willcox

Division III - Section II (8 teams)

Team Changes
Andrada Polytechnic
Catalina
Palo Verde Magnet
Pusch Ridge
Sabino
Santa Cruz Valley
Santa Rita
Tanque Verde

Division III - Section III (9 teams)

Team Changes
Bisbee
Desert Christian
Lourdes Catholic
Patagonia Union
St. Augustine
St. David
The Gregory School
Tombstone
Valley Union

Division III - Section IV (9 teams)

Team Changes
Chandler Prep
Coolidge
Eastmark
Florence
Gilbert Christian
Gilbert Classical
Miami
San Tan Foothills
Superior Jr./Sr.

Division III - Section V (9 teams)

Team Changes
AZ College Prep
BASIS Phoenix
Cicero Prep
Fountain Hills
Lincoln Prep
Rancho Solano Prep
Scottsdale Prep
Valley Lutheran
Veritas Prep

Division III - Section VI (6 teams)

Team Changes
Anthem Prep
Basis Flagstaff
Kingman
Northland Prep
Page
Sedona Red Rock

Division III - Section VII (10 teams)

Team Changes
Antelope Union
Bourgade Catholic
Glendale Prep
Northwest Christian
Odyssey Institute
Paradise Honors
Phoenix Country Day
Scottsdale Christian
St. John Paul II
Yuma Catholic