Recommended Guidelines for Return to Activity

AIA's Executive Board has endorsed guidelines for the return to sport and activity for competition in the fall.

Return to Activity Guidelines Sport Specific Modifications

2020 - 2022 Tennis - Boy's Alignments

Division I (60 teams)

Division I - Southwest (9 teams)

Team Changes
Copper Canyon
La Joya Community
Millennium
Shadow Ridge
Tolleson Union
Valley Vista
West Point
Westview
Willow Canyon

Division I - Desert Valley (8 teams)

Team Changes
Boulder Creek
Chaparral
Desert Mountain
Horizon
Liberty
Mountain Ridge
Pinnacle
Sandra Day O'Connor

Division I - Metro (8 teams)

Team Changes
Alhambra
Camelback
Carl Hayden
Cesar Chavez
Maryvale
North
South Mountain
Trevor G. Browne

Division I - Northwest (4 teams)

Team Changes
Apollo
Ironwood
Sunnyslope
Sunrise Mountain

Division I - Central (8 teams)

Team Changes
Campo Verde
Corona del Sol
Desert Ridge
Desert Vista
Gilbert
Highland
Mountain Pointe
Queen Creek

Division I - East Valley (6 teams)

Team Changes
Dobson
Mesa
Mountain View, Mesa
Red Mountain
Skyline
Westwood

Division I - Tucson (6 teams)

Team Changes
Buena
Desert View
Marana
Rincon/University
Sunnyside
Tucson

Division I - Premier (6 teams)

Team Changes
Basha
Brophy Prep
Casteel
Chandler
Hamilton
Perry

Division I - Yuma (5 teams)

Team Changes
Cibola
Gila Ridge
Kofa
Maricopa
San Luis

Division II (67 teams)

Division II - Section I (10 teams)

Team Changes
Cortez
Glendale
Greenway
Independence Was Division I Northwest. Moved to Division II Section I by AIA (Successful AIA Executive Board appeal.)
Moon Valley
North Canyon
Paradise Valley
Shadow Mountain
Thunderbird
Washington

Division II - Section II (8 teams)

Team Changes
Barry Goldwater
Bradshaw Mountain
Cactus Shadows
Deer Valley
Flagstaff
Mingus Union
Notre Dame Prep
Prescott

Division II - Section III (6 teams)

Team Changes
Buckeye Union
Estrella Foothills
Lake Havasu
Lee Williams
Youngker
Yuma

Division II - Section IV (10 teams)

Team Changes
Agua Fria
Cactus
Canyon View
Centennial
Desert Edge
Dysart
Peoria
Raymond S. Kellis
Sierra Linda
Verrado

Division II - Section V (9 teams)

Team Changes
Apache Junction
Casa Grande
Combs
Higley
Marcos de Niza
Mesquite
Poston Butte
Seton Catholic Prep
Williams Field

Division II - Section VI (9 teams)

Team Changes
Arcadia
Betty H. Fairfax
Central
Coronado
McClintock
Metro Tech
Saguaro
St. Mary's
Tempe

Division II - Section VII (7 teams)

Team Changes
Canyon Del Oro
Catalina Foothills
Flowing Wells
Ironwood Ridge
Mountain View Marana
Sahuaro
Salpointe Catholic

Division II - Section VIII (7 teams)

Team Changes
Amphitheater
Cholla
Douglas
Nogales
Pueblo Magnet
Sahuarita
Walden Grove

Division III (58 teams)

Division III - Section I (7 teams)

Team Changes
Benson
Duncan
Morenci Jr./Sr.
Pima
Safford
Thatcher
Willcox

Division III - Section II (8 teams)

Team Changes
Andrada Polytechnic
Catalina
Palo Verde Magnet
Pusch Ridge
Sabino
Santa Cruz Valley
Santa Rita
Tanque Verde

Division III - Section III (9 teams)

Team Changes
Bisbee
Desert Christian
Lourdes Catholic
Patagonia Union
St. Augustine
St. David
The Gregory School
Tombstone
Valley Union

Division III - Section IV (9 teams)

Team Changes
Chandler Prep
Coolidge
Eastmark
Florence
Gilbert Christian
Gilbert Classical
Miami
San Tan Foothills
Superior Jr./Sr.

Division III - Section V (9 teams)

Team Changes
AZ College Prep
BASIS Phoenix
Cicero Prep
Fountain Hills
Lincoln Prep
Rancho Solano Prep
Scottsdale Prep
Valley Lutheran
Veritas Prep

Division III - Section VI (6 teams)

Team Changes
Anthem Prep
Basis Flagstaff
Kingman
Northland Prep
Page
Sedona Red Rock

Division III - Section VII (9 teams)

Team Changes
Antelope Union
Bourgade Catholic
Glendale Prep
Odyssey Institute
Paradise Honors
Phoenix Country Day
Scottsdale Christian
St. John Paul II
Yuma Catholic