2018 - 2020 Swim/Dive - Girl's Alignments

Division I (32 teams)

Team Changes
Basha
Boulder Creek
Chandler
Chaparral Was Division II .
Cibola
Corona del Sol
Desert Ridge
Desert Vista
Dobson
Hamilton
Highland
Kofa
Liberty Was Division II .
Mesa
Mountain Pointe
Mountain Ridge
Mountain View, Mesa
North
Perry
Pinnacle
Queen Creek Was Division II .
Red Mountain
San Luis
Sandra Day O'Connor
Shadow Ridge Was Division II .
Skyline
Tolleson Union
Tucson
Valley Vista
Westview
Westwood
Xavier Prep

Division II (67 teams)

Team Changes
Agua Fria
Apollo
Arcadia
Barry Goldwater
Betty H. Fairfax
Bradshaw Mountain
Buckeye Union
Buena
Cactus Shadows
Camelback
Campo Verde
Canyon Del Oro
Casa Grande
Casteel Was Division III .
Catalina Foothills
Centennial
Central Was Division I .
Cholla
Cienega
Combs Was Division III .
Deer Valley
Desert Edge
Desert Mountain Was Division I .
Desert View
Douglas
Dysart
Flagstaff
Flowing Wells
Gila Ridge
Gilbert Was Division I .
Glendale
Greenway
Higley
Horizon Was Division I .
Independence
Ironwood
Ironwood Ridge
Lake Havasu
Marana
Marcos de Niza
Maricopa
McClintock
Mesquite
Millennium Was Division I .
Moon Valley
Mountain View Marana
North Canyon
Notre Dame Prep
Paradise Valley
Peoria
Poston Butte
Prescott
Pueblo Magnet
Raymond S. Kellis
Rincon/University Was Division I .
Sahuaro
Salpointe Catholic
Sunnyside Was Division I .
Sunnyslope
Sunrise Mountain
Tempe
Thunderbird
Verrado
Washington
Williams Field
Willow Canyon
Youngker

Division III (58 teams)

Team Changes
AZ College Prep
American Leadership Academy - Gilbert North
American Leadership Academy - QC
Amphitheater
Anthem Prep
Apache Junction
Arete Prep
Basis School Flagstaff
Benjamin Franklin
Bourgade Catholic
Cactus
Canyon View
Chandler Prep
Coolidge
Coronado
Cortez
Desert Christian
Estrella Foothills
Florence
Fountain Hills
Fredonia
Gilbert Christian
Gilbert Classical
Horizon Honors
Kingman
Kingman Academy
Lee Williams
Mingus Union
Mohave Was Division II .
Morenci Jr./Sr.
Northland Prep
Odyssey Institute
Palo Verde Magnet
Paradise Honors
Phoenix Country Day
Pusch Ridge
Sabino
Saguaro
Sahuarita
San Manuel Jr./Sr.
Scottsdale Christian
Scottsdale Prep
Sedona Red Rock
Seligman
Seton Catholic Prep
Shadow Mountain Was Division II .
St. Augustine
St. Mary's
Tanque Verde
Tempe Prep
The Gregory School
Trivium Prep
Valley Christian
Veritas Prep
Walden Grove
Wickenburg
Winslow
Yuma