2018 - 2020 Spiritline Alignments

Division I (60 teams)

Team Changes
Alhambra
Apollo
Basha
Boulder Creek
Buena
Camelback
Campo Verde
Carl Hayden
Central
Cesar Chavez
Chandler
Chaparral
Cibola
Cienega
Copper Canyon
Corona del Sol
Desert Mountain
Desert Ridge
Desert View
Desert Vista
Dobson
Gilbert
Hamilton
Highland
Horizon
Independence
Ironwood
Kofa
La Joya Community
Liberty
Marana
Maricopa
Maryvale
Mesa
Millennium
Mountain Pointe
Mountain Ridge
Mountain View, Mesa
North
Perry
Pinnacle
Queen Creek
Red Mountain
Rincon/University
San Luis
Sandra Day O'Connor
Shadow Ridge
Skyline
South Mountain Was Division II .
Sunnyside
Sunnyslope
Sunrise Mountain Was Division II .
Tolleson Union
Trevor G. Browne
Tucson
Valley Vista
Verrado Was Division II .
Westview
Westwood
Xavier Prep

Division II (70 teams)

Team Changes
Agua Fria
Amphitheater
Apache Junction
Arcadia
Barry Goldwater
Betty H. Fairfax
Bradshaw Mountain
Buckeye Union
Cactus
Cactus Shadows
Canyon Del Oro
Canyon View
Casa Grande
Casteel Was Division III .
Catalina Foothills
Centennial Was Division I .
Cholla
Coconino
Combs
Cortez
Deer Valley
Desert Edge
Douglas
Dysart
Empire Was Division III .
Estrella Foothills
Flagstaff
Flowing Wells
Gila Ridge
Glendale
Greenway
Higley
Ironwood Ridge
Lake Havasu
Lee Williams
Marcos de Niza
McClintock
Mesquite
Metro Tech
Mingus Union
Mohave
Moon Valley
Mountain View Marana
Nogales
North Canyon
Notre Dame Prep
Palo Verde Magnet
Paradise Valley
Peoria
Poston Butte Was Division I .
Prescott
Pueblo Magnet
Raymond S. Kellis
Rio Rico
Saguaro
Sahuaro
Salpointe Catholic
Seton Catholic Prep
Shadow Mountain
Sierra Linda
St. Mary's
Tempe
Thunderbird
Vista Grande Was Division I .
Walden Grove
Washington
Williams Field
Willow Canyon Was Division I .
Youngker
Yuma

Division III (78 teams)

Team Changes
ASU Preparatory Acad
AZ College Prep
Alchesay
American Leadership Academy - Gilbert
American Leadership Academy - QC
American Leadership Academy – Ironwood
Antelope Union
Arizona Lutheran
Baboquivari
Bagdad
Benjamin Franklin
Benson
Bisbee
Blue Ridge
Bourgade Catholic
Bowie/San Simon
Camp Verde
Catalina
Chinle
Chino Valley
Coolidge
Coronado Was Division II .
Duncan
Florence
Fort Thomas
Gilbert Christian
Globe
Hayden
Holbrook
Hopi
Horizon Honors
Joseph City
Joy Christian School
Kingman
Kingman Academy
Mayer
Miami
Morenci Jr./Sr.
North Pointe Prep
Northwest Christian
Odyssey Institute
Page
Paradise Honors
Parker
Payson
Pima
Pinon
Pusch Ridge
Rancho Solano Prep
Ray
River Valley
Round Valley
Sabino
Safford
Sahuarita
San Manuel Jr./Sr.
San Miguel
San Tan Foothills
Santa Cruz Valley
Santa Rita
Scottsdale Christian
Show Low
Snowflake
St. Johns
Superior Jr./Sr.
Tanque Verde
Thatcher
Tombstone
Tonopah Valley
Tuba City
Valley Christian
Valley Lutheran
Wickenburg
Willcox
Williams
Window Rock
Winslow
Yuma Catholic